Facebook’un Para Kazandıran Uygulaması ViewPoints

Facebook’un Para Kazandıran Uygulaması ViewPoints

Facebook, “pazar araştırması uygulaması” olarak adlandırılan  ‘Viewpoints’ adında yeni bir uygulamayı tanıttı. Anket doldurarak, araştırma yaparak ve görev yaparak katılan kullanıcılara ödüller dağıtacak. Şirket, Facebook, Instagram, WhatsApp, Portal ve Oculus gibi ürünlerini geliştirmek amacıyla Viewpoints uygulamasındaki bilgileri kullanacağını belirtiyor.

 

Kullanıcıların bir hesap oluşturduktan sonra “Viewpoints” programlarına davet edilecekler. Bir programa katılmadan önce Viewpoints, uygulama ayrıntılarını, toplayacağı bilgileri ve kullanıcıların alacağı ödülü gösterecektir. Ödüller puan olarak verilecek ve bir kullanıcı belirli sayıda puana ulaştığında, Facebook kullanıcılara ödemelerini PayPal hesapları üzerinden yapacak.

Viewpoints, Facebook’un insanların refahı üzerindeki etkilerini araştıracak bir “İyi Oluşum Araştırması” programı ile başlayacak. Facebook Ürün Müdürü Erez Naveh, bu anketten toplanan bilgilerin şirketin “sosyal medyanın olumsuz etkilerini sınırlamak ve faydaları arttırmak” için ürünler oluşturmasına katkı sağlayacağını söyledi.

Şirket katılımcılara isim, e-posta adresi, ikamet ettiği ülke, doğum tarihi ve cinsiyet gibi kişisel bilgileri soracağını bildirdi. Konum gibi ek bilgilerden, program için uygun olup olmadığını doğrulamak için isteyecek. Ardından, gizlilik hakkında “Her zamanki bilgilerinizi bu uygulamadan üçüncü taraflara satılmayacaktır duyurusunu yaptı. Facebook Viewpoints etkinliğinizi Facebook’ta veya izniniz olmadan bağladığınız diğer hesaplarda herkese açık olarak paylaşmayacağız. ” Ayrıca, kullanıcılar katılımlarını istedikleri zaman sonlandırabilecektir duyurusunu yaptı.

Viewpoints şuan için ABD’de 18 yaş ve üstü kullanıcılar kullanabiliyor. İnsanların kaydolabilmesi ve daha sonra yeni ülkelere genişlemesi için çalışmalara başlayacağını belirtti.